Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

Α.Ο.Κ Αιγινιακός-Φ.Ο Αριδαίας:73-54

Για την 2η αγωνιστική του A΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.O.K Αιγινιακός επιβλήθηκε στο Αιγίνιο του Φ.Ο Αριδαίας, με σκορ 73-54. Οι γηπεδούχοι και σε αυτή την αναμέτρηση ήταν πάρα πολύ καλοί στην άμυνα κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 54 πόντους. Ήταν ένα σκληρό και δυνατό παιχνίδι από δύο ομάδες που φαίνεται ότι θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Φ.Ο Αριδαίας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τρίλεπτο με 2-7, εκμεταλλευόμενος το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Η αντίδραση του Αιγινιακού ήταν άμεση κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 13-11. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75 μεγαλώνοντας έτσι την διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο στο 39-29. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους , με τους γηπεδούχους να κρατάνε σταθερά την διαφορά τον 10 πόντων τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο 55-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός κατάφερε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα δεχόμενος μόνο 9 πόντους και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στη επίθεση πήρε μια διαφορά 19 πόντων, τελειώνοντας το παιχνίδι με σκορ 73-54. Για την ομάδα του Αιγινιακού απόντες ήταν οι Κιρκιντζιώτης και Βουλτσίδης.
Την επόμενη αγωνιστική  24/10/15 ο Αιγινιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Γ.Α.Σ Αλεξάνδρειας.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Μητώνας.
Δεκάλεπτα: 13-11, 39-29, 55-45, 73-54.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης): Αργυρόπουλος 10(2), Μωυσίδης 9 (1), Τσιάμης, Καραγιάννης 28(6), Κοντόπουλος, Καποδίστριας, Βαφόπουλος 6, Δαμαλής 2, Γκακούδης, Παπαμιχαήλ 7(1), Κολαξίδης 2, Παπουλίδης 9.
Φ.Ο ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Κανονίδης Γ., Αβραμίδης 8(2), Τριανταφύλλου 1, Τοπαλίδης 4, Σαμπαρτζίδης, Κανονίδης Ι., Παπαβραάμ 8, Αθανασιάδης 12, Τζάτσης 3(1), Μακρόπουλος 18(1), Αλεξανδρόπουλος, Αμπάρης.