Δευτέρα 18 Απριλίου 2011

Αιγινιακός-Μεταμόρφωση:81-69

Την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας η οποία επιβλήθηκε της Μεταμόρφωσης Βόλου στο κλειστό του Αιγινίου με σκορ 81-69.
Με την έναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες μας μπήκαν πολύ επιθετικά και στο 4' το σκορ ήταν 10-0.Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί μείωσαν στο 5' 10-6 και ισοφάρισαν στο 6' 10-10.Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά στους 12 πόντους με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 39-27.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό το οποίο ο Αιγινιακός σφράγισε την νίκη. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία και η τρομερή επίθεση με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και θεαματικό μπάσκετ έβαλε την ομάδα σε θέση οδηγού και με την διαφορά στους 30+ πόντους όλα είχαν κριθεί.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο προπονητής μας έβγαλε έκτος αγώνα τον βασικό κορμό της ομάδας και πέρασε στο παρκέ τους μικρούς του συλλόγου,το μέλλον του Αιγινιακού.
Τελικό σκορ 81-69 με την ομάδα μας να δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση και με την 3η συνεχόμενη νίκη της να πλησιάζει ακόμη περισσότερο στην παραμονή της στην κατηγορία.
Δεν αγωνίστηκαν για τον Αιγινιακό ο Αλβανός Δημήτριος και ο Καλαϊτζίδης Λάζαρος λόγω τραυματισμού.

Διαιτητές: Μερτζάνης - Γκουτζιομήτρος
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-27, 68-41, 81-69.
Ginox A.O.K ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαϊδης): Μπάγκι 24 (5), Μωυσίδης, Στυλιανίδης 2, Τσαουσέλης, Μερσίνης, Παπουλίδης 4, Βουλτσίδης 18 (2), Κουρκούτας 17 (3), Δένης 5(1), Λωτζανιώτης 7 (2), Γκουντίνας 4,
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγιώργος Θ. 4 (1), Καραγιώργος Γ. 24 (6), Στενός 2, Γιαννέλος, Ντίνας 9 (1), Καλογερόπουλος 16 (3), Τοπούζης 4, Φρουσκλιάς 8 (2), Καραρήγας 2.