Κυριακή 14 Μαρτίου 2010

Αιγινιακός - Πρωτέας Γρεβενών : 76-89

Την ήττα στην έδρα του γνώρισε ο Αιγινιακός από των Πρωτέα Γρεβενών με 76-89. Μπορεί ο αντίπαλος να ήταν καλύτερος με βάση τη βαθμολογική του θέση, αλλά ο Αιγινιακός προσπάθησε να τον κοιτάξει στα μάτια. Η εκπληκτική ευστοχία των παικτών του Πρωτέα έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα των Γρεβενών.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε σε υψηλό σκορ για τον Πρωτέα που σημείωσε 23 πόντους έναντι 16 του Αιγινιακού. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Χατζούλη αντέδρασαν και μείωσαν 32-40, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίθετα αγνώριστη ήταν η ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε μόλις 11 πόντους. Τελικά αυτή η περίοδος έληξε 43-64 και ο Πρωτέας έδειχνε να κρατάει τη νίκη στα χέρια του από πολύ νωρίς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και ο Αιγινιακός γνώρισε τελικά την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-40, 43-64, 76-89.

Διαιτητές: Βογιατζής – Τσουμαχίδης

Αιγινιακός (Χατζούλης) : Μιχαηλίδης 27 (4), Παπουλίδης 8, Λωτζανιώτης 14 (3), Βένος 2, Κανλής 4, Αμούτζιας 5 (1), Στυλιανίδης 9 (1), Παπαβασιλείου 7 (1).

Πρωτέας Γρεβενών (Κατσάλης) : Αξεχέρογλου 7, Σπανός 9, Μουράτογλου 16, Κωνσταντινίδης 3, Ρίγκος 4, Ρέππας 10, Τζήμας 11, Κλωναράς 8, Καλομενιδης 11, Χιόνος 16 (4).