Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2008

Φοίνικας-Αιγινιακός:70-68

Με ήττα ξεκίνησε την χρονιά ο Αιγινιακός χάνοντας στο τέλος από τον Φοίνικα στην Λάρισα.Η ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στην αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-11 αλλά χάρη στην καλή άμυνα και στην τρομερή ευστοχία του Τρύφωνα Μιχαηλίδη έξω από την γραμμή των 6,25 κατάφερε να ανατρέψει τον αγώνα και να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο με 29-32 και με 50-53 στο τρίτο.Ορισμένα λάθη όμως έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Φοίνικα να μειώνουν συνεχώς την διαφορα και να περάσουν μπροστά με 70-68 που ήταν και το τελικό σκορ διότι 8" πριν από το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Αιγινιακού έκαναν λάθος για να τελειώσει το παιχνίδι με τη μπάλα να μένει μέχρι το τέλος στα χέρια των παικτών του Φοίνικα.

Διαιτητές: Μπλέτσας-Θεοδώρου

Τα δεκάλεπτα:16-11, 29-32, 50-53, 70-68.